Rolety zewnętrzne Anwis

Rolety zewnętrzne, stosowane głównie z myślą o zabezpieczeniu wnętrza przed wandalizmem i włamaniem, idealnie chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem oraz nasłonecznieniem.

Nowoczesne rolety zewnętrzne, wykonane z wysokiej jakości materiałów, stanowią również doskonałą izolację akustyczną, termiczną, powodują znaczne oszczędności w zużyciu energii cieplnej, zabezpieczają otwory okienne i elewację przed zniszczeniem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi m.in.: przed gradem, deszczem, śniegiem, porywistym wiatrem.

Ponadto dzięki dostępnej szerokiej gamie kolorystycznej, rolety zewnętrzne można idealnie dostosować zarówno do nowoczesnych, jak również tradycyjnych obiektów architektonicznych.

Rolety zewnętrzne składają się z trzech podstawowych elementów

  • skrzynki z rurą nawojową,
  • pancerza zbudowanego z połączonych ze sobą profili zakończonych listwą dolną,
  • pionowych prowadnic.

Główny element rolety stanowi pancerz /nazywany również płaszczem rolety/, który porusza się w prowadnicach i jest chowany do skrzynki znajdującej się ponad nim. Pancerz rolety wykonany jest najczęściej z wysokiej jakości profili aluminiowych, dostępnych w kilku wysokościach i grubościach. Wypełnienie profilu aluminiowego stanowi pianka poliuretanowa. Im większy profil zastosowany w pancerzu, tym grubsze wypełnienie, a tym samym wyższa izolacyjność akustyczna i termiczna rolety zewnętrznej. Kiedy rolety są opuszczone, pomiędzy szybą i pancerzem rolety tworzy się rodzaj poduszki powietrznej, nieruchome powietrze staje się doskonałym izolatorem chroniącym pomieszczenie przed utratą ciepła. Tak dzieje się w warunkach zimowych.

Latem pancerz rolety chroni nas przed promieniami słonecznymi i razem z „poduszką powietrzną nie pozwala ciepłu przenikać do wnętrza budynku. Zastosowanie rolet zewnętrznych w obiekcie pozwala ograniczyć zużycie energii w sezonie grzewczym nawet do 30%, latem obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o blisko 10°C, a także wytłumić dźwięki o 14 dB. Zamykając i otwierając roletę możemy również sterować ilością światła oraz powietrza przenikającymi do wnętrza. Perforacje zastosowane w pancerzu rolety zewnętrznej pozwalają na wietrzenie pomieszczenia przy opuszczonej rolecie, chroniąc jednocześnie przed nagłymi podmuchami czy opadami.

Zwijanie rolety następuje poprzez nawijanie pancerza za pośrednictwem sprężyn taśmowych na rurę ośmiokątną znajdującą się wewnątrz skrzynki. Ruch obrotowy rury ośmiokątnej jest powodowany za pomocą układu napędowego. Rolety zewnętrzne mogą być sterowane ręcznie przy pomocy taśmy, linki lub korby – albo za pomocą silnika elektrycznego. Sterowanie korbowe powinno być stosowane przy roletach zewnętrznych, których powierzchnia przekracza 3 m2. Przy sterowaniu elektrycznym mamy do wyboru opcję przewodową lub radiową. Najprostszy napęd elektryczny uruchamia się przełącznikiem ściennym. Sterowanie elektryczne – pozwala na dowolne grupowanie rolet (indywidualnie, grupowo, centralnie i sterowanie ruchem rolet za pomocą bezprzewodowego pilota.

Rolety zewnętrzne mają również możliwość zastosowania automatycznych czujników zmierzchu, czasu, wiatru, czuwania, a także podłączenia do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem. Najlepsze sterowniki mierzą siłę wiatru, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, nasłonecznienie i opady. Pozwalają zaprogramować rolety, tak aby podnosiły się i opuszczały również podczas nieobecności właścicieli. Warto pamiętać, że elektryczne napędy i sterowania znacznie podnoszą komfort użytkowania przesłon, zwłaszcza w przypadku dużej ilości rolet, rolet montowanych w trudno dostępnych miejscach lub przesłon o dużych gabarytach. Ponadto sterowniki dają nam możliwość zaprogramowani.

Rolety mogą przykrywać nawet dużą powierzchnię okna – pancerz może mieć do około 8 m2. W zależności od typu i producenta rolety zewnętrzne mogą mieć od 50 do 370 cm szerokości.

W roletach zewnętrznych mamy możliwość zastosowania mechanizmów blokujących, które uniemożliwiają podniesienie opuszczonego pancerza od zewnątrz, np.: rygle automatyczne, zamek baskwilowy, wieszaki blokada czy kątowniki blokujące. W zależności od typu rolet zewnętrznych mamy wiele możliwości konstrukcyjnych takich jak np.: wykonanie kilku pancerzy w jednej skrzynce, wbudowanie do rolety moskitiery rolowanej, obsługa automatyczna poprzez zdalne czujniki i sterowniki. Ciekawe rozwiązanie stanowią rolety zewnętrzne zintegrowane ze zwijaną moskitierą. Zastosowane rozwiązanie konstrukcyjne /dwie rury i prowadnice o podwójnych szynach/ pozwala sterować samą moskitierą.

Rygle automatyczne – blokowanie pancerza rolety w prowadnicach w momencie ich opuszczania. Blokada jest zwalniana – rygle wysuwają się z otworów w prowadnicach – w chwili podciągania pancerza do góry.

Wybór typu rolety, a także sposób jej montażu uzależniony jest od tego, na jakim etapie budowy domu podjęto decyzję o zastosowaniu rolet zewnętrznych: na etapie projektów, w trakcie budowy czy już w gotowym obiekcie.

Zalety:

  • skuteczna ochrona przed utratą ciepła i uciążliwym hałasem,
  • zabezpieczenie przed włamaniem,
  • napęd ręczny lub elektryczny,
  • bogaty wybór kolorystyczny dopasowany do fasady budynku,
  • bogate wyposażenie dodatkowe.

Przesłony zewnętrzne stanowią istotny element wyposażenia budynku. Odpowiednio dobrane będą przez lata gwarantowały komfort, bezpieczeństwo, a także energooszczędność użytkowania.

Rolety elewacyjne (fasadowe)

Różnią się od pozostałych typów rolet zewnętrznych tym, że montuje się je do elewacji budynku, we wnęce okiennej lub drzwiowej. Zaletą rolety elewacyjnej jest możliwość jej montażu do istniejących, wykończonych budynków. Skrzynka w roletach elewacyjnych jest elementem widocznym z tego powodu dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, a także w okleinach drewnopodobnych. Skrzynki rolet fasadowych mają kształt prostokątny lub owalny. Wykonywane są z aluminium, PVC, stali lub drewna. Z takich samych materiałów zbudowane są profile (lamele, listwy). Rolety fasadowe sterowane są ręcznie (taśma, linka, korba) albo za pomocą silnika elektrycznego. Istnieje też możliwość zastosowania automatycznych czujników zmierzchu, czasu, wiatru, czuwania itp.

W zależności od wysokości otworu okiennego i wysokości profilu pancerza do produkcji rolet zewnętrznych używa się skrzynek 0 przekroju kwadratowym: 125×125, 137×137, 150×150, 165×165, 180×180 i 205×205 mm.  Najczęściej spotykanymi pancerzami są pancerze o wysokości 39, 45 i 52 mm oraz pancerz o zwiększonej odporności na włamanie o wysokości 41 mm. W roletach tych stosuje się pancerze z ekstradowanego aluminium, profilowane rolkowo z wstrzykniętą pianką poliuretanową lub wytłaczane z PCV.

Rolety naokienne

Instalowane na etapie osadzania stolarki okiennej, przystosowane są do montażu z większością systemów stolarki okiennej i drzwiowej. Montażu skrzynki rolety i prowadnic dokonuje się na ramie okiennej lub drzwiowej przed ich osadzaniem we wnęce. System ten dzięki rozwiązaniom technicznym umożliwia wiele sposobów zabudowy skrzynki i prowadnic: zabudowa od wewnątrz, zewnątrz, całkowita lub dzięki dużej gamie oklein może pozostać niezabudowana. W fazie budowy budynku lub wymiany stolarki otworowej należy uwzględnić wysokość skrzynek rolety naokiennej i o tę wartość zwiększyć wysokość otworów pod okna lub drzwi. Dostęp do klapy rewizyjnej od wewnątrza budynku.

Roletę zamontowaną na futrynie okiennej montuje się razem z oknem w otworze okiennym. Po wykonaniu prac tynkarskich widoczne pozostają pancerz, prowadnice i klapa rewizyjna.

Roleta zewnętrzna naokienna różni się od rolety fasadowej konstrukcją skrzynki, prowadnic oraz sposobem montażu. Skrzynka wykonana jest z PVC i ocieplona wkładkami styropianowymi, których zadaniem jest ochrona nadproży przed przemarzaniem. Skrzynki do tego typu rolet produkuje się w wymiarach 255×165, 255×205 i 255×245 mm. Pancerz może być produkowany z profilowanej blachy aluminiowej wzmocnionej pianką poliuretanową lub z PVC. Roletami tymi możemy sterować ręcznie lub elektrycznie.

Roleta nadprożowa typ RKS

Posiada skrzynki w kształcie odwróconej do góry litery U. Skrzynki te  zbudowane są ze styropianu i zbrojone w górnej części drutem stalowym ø 3. Pancerz, prowadnice i dolna listwa wykonane są z aluminium. Wielkość produkowanych skrzynek jest następująca: 240×250, 300×290 i 360×290 mm. Aby zamontować rolety typu RKS, należy w czasie budowy budynku podnieść poziom nadproży o wysokość skrzynki wynoszącą 250 lub 290 mm. Dla zapewnienia możliwości kontroli i konserwacji, skrzynka od strony wewnętrznej w górnej części otworu okiennego posiada klapę rewizyjną. Kilka lat temu na rynku pojawiła się skrzynka ceramiczna posiadająca atest ITB, zezwalający na zastosowanie jej jako nadproża. Wykonana ze szczelinowych kształtek ceramicznych, scalonych za pomocą cementu i drutu zbrojeniowego, posiada wewnętrzną wkładkę izolacyjną, która chroni przed przemarzaniem. Jej konstrukcja jest wystarczająco sztywna i nie wymaga wylewania nadproży w czasie budowy budynku. Poprzez zastosowanie tego typu skrzynki, oszczędzamy na czasie i kosztach budowy.

Rolety podtynkowe

Spośród rolet zewnętrznych dostępnych na rynku osłon okiennych rolety zewnętrzne podtynkowe są najbardziej dogodnym rozwiązaniem. Przeznaczone są głównie do nowo budowanych budynków, mogą być jednak stosowane również do obiektów już istniejących. Podstawowym założeniem konstrukcyjnym rolety podtynkowej jest możliwość wkomponowania skrzynki w elewację zewnętrzną budynku, dzięki czemu staje się niewidoczna. Montaż rolety nie wymaga ingerencji w konstrukcję okna czy drzwi, wymagają jednak wykonania wcześniej wnęki w nadprożu okiennym, w której umieszczona będzie skrzynka. Dzięki klapie rewizyjnej znajdującej się na zewnątrz budynku można wykonywać prace konserwacyjne i serwisowe bez zakłócenia prywatności domowników.

Produkowane są w trzech wielkościach skrzynek: 165×165, 180×180, 205×205 mm. Wielkość stosowanych zewnętrznie warstw izolacyjnych ściany budynku jest wystarczająca, aby pod nimi ukryć skrzynkę rolety. W tym przypadku zamontowana skrzynka rolety znajduje się na zewnątrz nadproża i nie naraża go na przemarzanie. Ukryta pod warstwą izolacyjną nie wpływa na estetykę fasady budynku. Dostęp do wnętrza skrzynki umożliwia klapa rewizyjna, która znajduje się po stronie zewnętrznej nad futryn okienną. Zamontowana w górnej części nadproża jest niewidoczna i w żaden sposób nie ogranicza widoku dostępnego przez otwór okienny.

Realizacje: